درمان تیرگی‌های بدن

درمان تیرگی‌های بدن

درمان تیرگی‌های بدن

علل بسیار زیادی در تیره شدن نواحی مختلفی از بدن نقش دارد، که شناسایی آنها و استفاده از روش های درمانی نیاز به مطالعه و تحقیق دارد. در این مطلب قصد داریم با بررسی دقیق علل به وجود آمدن تیرگی‌های نواحی مختلف بدن، به شما کمک کنیم بتوانید به سادگی با استفاده از روش خانگی و گیاهی، با درمان و رفع تیرگی‌های بدن یک پوست شاداب و روشن داشته باشید.

آشنایی با نواحی تیره بدن

افراد ساکن مناطق خاورمیانه و مدیترانه عموما دارای پوست تیره و دارای زمینه به وجود آمدن تیرگی پوست هستند. این تیرگی در نواحی مانند زیر بغل، ناحیه آلت تناسلی، کشاله ران، زانو و آرنج بیشتر از نواحی دیگر به وجود می‌آید که در بسیاری موارد باعث ضعیف شدن اعتماد به نفس و مشکلاتی در روابط جنسی افراد می‌شود.

درمان تیرگی هر بخشی از بدن به روش های ساده و کمی مراقبت به سادگی قابل درمان است که هدف ما در این مطلب معرفی روش های مختلف با استفاده از گیاهان و داروهای گیاهی برای راحت شدن از شر پوست تیره است. سعی می‌کنیم به شما کمک کنیم بدون استفاده از روش های مضر لایه برداری لیزری یا استفاده از روش های پر هزینه میکرودرم و هیدرودرم عمل کنید. هر چند روش های زیر موقتی بوده و برای حفظ شادابی و درمان تیرگی مدام در طول زمان‌های مختلف تکرار کنید.

علت تیرگی زیر بغل و زانوها

علت تیرگی زیر بغل و زانوها

پوست بدن مانند پوست صورت نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. رعایت برخی از نکات ساده در جلوگیری و کم رنگ شدن نواحی تیره پوست نقش به سزایی دارد. در این بخش می‌خواهیم علت‌هایی که باعث تیرگی پوست در نواحی مانند زیر بغل و زانوها می‌شود را برای شما روشن کنیم :

تیغ کشیدن یا استفاده از روش کندن مو

تیغ زدن و کندن مو باعث به وجود آمدن برآمدگی ریزی می‌باشد که نقش بالایی در سایده شدن پوست زیر بغل دارد. پوست زیر بغل بسیار نازک و حساس است. تکرار این روش باعث به وجود آمدن پوست مرغی در بدن می‌شود و زیبایی و دوام پوست را تحت شعاع قرار داده و درمان آن را سخت می‌کند.

استفاده از ضد عرق زیر بغل

استفاده از کرم و ضد عرق یا دئودورانتهای شیمایی برای پوست زیر بغل ضرر دارد. به دلیل وجود پیگمانتاسیون (یا همان پیسی) در این ضد عرق‌ها یکی از علل مهم در پیدایش تیرگی پوست زیر بغل است.

لباس تنگ و چسبان

پوشیدن لباس تنگ باعث جمع شدن سطح پوست شده و به صورت لایه های چروکی به هم دیگر مالیده شده و در نتیجه باعث به وجود آمدن تیرگی ناحیه ای روی پوست می‌شود. پیشنهاد می‌شود لباس های مناسب بپوشید و از جمع کردن پوست در یک ناحیه جلوگیری کنید.

رطوبت باعث تیرگی پوست می‌شود.

هوای گرم یکی از دلایل به وجود آمدن تیرگی پوست است. با گرم شدن هوا پوست برای خنگ سازی سطح با تحریک غدد عروق با رطوبت نگه‌داشتن آن سعی در خنک سازی آن دارد.

هنگامی که پوست عرق می‌کند اگر زود بخار نشود با گرما ترکیب شده و یک ماده چسبنده ایجاد می‌کند، در این حالت سلول های مرده روی هم جمع شده و با مسدود کردن منافذ پوستی باعث به وجود آمدن لایه‌های مرده سلولی و در نتیجه تیره شدن پوست می‌شود.

چاقی علت تیرگی پوست

افزایش وزن و چاقی یکی از دلایل ایجاد لکه های تیز در پشت گردن و زیر بغل، بخصوص زیر زانو است. چاقی با تشدید پیگمانتاسیون باعث ایجاد لایه های اضافی در روی بخش های اشاره شده می‌کند و در نتیجه باعث تیرگی پوست می‌شود.

مشکل تعادل در هرمون پوستی

این مشکل در دوران بارداری بیشتر دیده می‌شود. تیره شدن گردن، پشت گردن، کشاله ران ها، آرنج ها از مناطقی هستند در عدم تعادل هرمونی به وجود می‌آیند.

 

روش درمان تیرگی پوست

روش درمان تیرگی پوست

 • استفاده از کرم های سفید کننده

اگر بخواهید به متخصص پوست مراجعه کنید تا برای درمان تیرگی پوست درمان بخواهید، در اولین مرحله کرم های سفید کننده را پیشنهاد خواهد داد. کرم های سفید کننده با غلظت و مارک های مختلف در بازار موجود است که هر کدام متناسب با نوع پوست فرمولاسیون شده است. لذا پیشنهاد می‌شود برای نتیجه بهتر حتما با متخصص پوست مشورت کنید.

در روی تمام بسته و تیوب های کرم های روشن کننده ترکیب مواد آن ذکر شده است. حتما دقت کنید ماده هیدروکوئینون آن روی 3 درصد تنظیم شده باشد تا روی پوست اثر بدی نگذارد.

 • استفاده از لیزر های لایه برداری IPL

عموما از لیزر برای سفید کردن بکینی و ناحیه زیر بغل استفاده می‌شود. نور تابیده شده لیزر به گونه ای تنظیم شده است که سلول های مرده و انباشته شده روی پوست را از بین می‌برد. لیزر به عنوان یک لایه بردار لکه های تیره ایجاد شده روی پوست را سفید و صاف می‌کند.

مزیت های لیزر :

 • بهبود در بافت پوست
 • از بین بردن خال های برجسته مرغی
 • از بین برنده لکه های سیاه روی پوست
 • روشی ایمن و آسان برای سفید کنندگی

 

سفید کردن پوست با میکرودرم ابریژن

 • سفید کردن پوست با میکرودرم ابریژن

یکی از روش های عالی برای رفع تیرگی، جوان سازی پوست و از بین بردن جای زخم پوستی نظیر آبله، لکه های پوستی بخصوص در ناحیه زیر بغل، دست، ساق پا، روی قفسه سینه، پشت گردن و بدن می‌باشد.

در این روش سطح پوست با یک لایه بردار ریزی تراشیده شده و با تمیز کردن سلول های مرده سفیدی و روشنی را برای پوست به ارمغان می‌آورد. در این روش از ترکیب سفید کننده هم استفاده می‌شود تا اثر آن بهتر شود.

 • سفید کردن پوست با هیدور درم ابریژن

نسبت به روش میکرودرم ابریژن از مراحل آسان و ملایم‌تری برخوردار است. این روش دو درمان همزمان را با تزریق آب و یا سرم به نواحی زیرین پوست، در از بین بردن سلول های مرده پوست و  آبرسانی و جوان سازی پوست انجام می دهد.

 • ترکیب آبلیمو، شکر و عسل برای درمان تیرگی پوست

برای درست کردن این ماسک ابتدا آب لیمو ترش تازه را داخل یک کاسه ای بریزید. شکر و عسل هر کدام یک قاشق غذاخوری به این ترکیب اضافه کنید. حسابی ان را به هم بزنید تا ماسک شما آماده شود.

پوست ناحیه مورد استفاده از تمیز کنید. از این ماسک  در نواحی که مایل هستید، تیرگی آن برطرف شود بمالید و 20 دقیقه اجازه دهید تا روی پوست باقی بماند و سپس با آب ولرم آن را بشوید.

 • زردچوبه در درمان تیرگی پوست

یک فرمول عالی برای از بین بردن تیرگی نواحی زانو، قوزک و آرنج می‌باشد.برای تهیه این ماسک مقداری آبلیمو با دو قاشق چای خوری زردچوبه به هم بزنید، بعد از سفت شدن ترکیب آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه بمالید تا زمان خشک شدن روی پوست باقی بماند. سپس با آب آن را بشوید.

 • استفاده از آلوئه ورا برای از بین بردن تیرگی پوست

ترکیب آلوئه ورا حاوی آلوین برای آبرسانی و کاهش رنگدانه پوست است. به مقدار 2 قاشق خوری ژل آلوئه ورا را در بیاورید. سپس آن را روی پوست ناحیه تیره بمالید. بعد از 20 تا 30 دقیقه آن را با آب بشوید.

 

استفاده از آلوئه ورا برای از بین بردن تیرگی پوست

 • استفاده از ترکیب روغن زیتون و شکر

در حدود یک قاشق غذاخوری شکر سفید را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید. این ترکیب به عنوان یک پرس سرد استفاده می‌شود. بعد از ترکیب این دو ماده یک ماسک یکنواخت به دست می‌‎آید که می‌توانید روی پوست و نواحی که تیره است بمالید.

به مدت 30 منتظر باشید تا روی پوست باقی بماند. سپس با آب آن را بشوید. حتما بعد از شستشو پوست را به آرامی خشک کنید. ترکیب شکر به عنوان لایه بردار عالی در کنار خاصیت نرم کنندگی زیتون بخصوص برای زانو و آرنج و قوزک پا بسیار مناسب می‌باشد.

 • استفاده از روغن نارگیل

جهت استفاده از این ماسک یک تا دو قاشق روغن نارگیل را روی محل تیره بمالید و به مدت 30 دقیقه منتظر باشید تا به صورت کامل جذب پوست شود. سپس با آب بشوید. به علت آبرسانی قوی روغن نارگیل تا مدت‌ها در ناحیه پوست زانو آرنج می‌توانید از خشکی پوست جلوگیری کنید.

 • استفاده از سیب زمینی

از عصاره سیب زمینی می‌توانید برای روشن سازی نواحی تیره بخصوص آرنج و زانوهاتون استفاده کنید. برای اینکار یک سیب زمینی به قطعات معمولی تبدیل کنید سپس در نواحی تیره قرار دهید. ماده کاتکولاز موجود در سیب زمینی به عنوان یک سفید کننده طبیعی مناسب‌ترین گزینه برای رفع تیرگی آرنج و زانوهاست.

 • استفاده از ماسک آرد نخودچی

مقداری آب را به یک قاشق غذاخوری آرد نخودچی مخلوط کنید تا یک ماسک خمیری سفت به دست بیاید. برای استفاده از این ماسک باید آن را به مدت 20 تا 30 دقیقه روی نواحی تیره بمالید. سپس با آب آن را خوب بشوید. مواد موجود در آرد نخودچی یک روشی شگفت انگیز برای لایه برداری پوست می‌باشد.

 

 • سرکه سیب برای درمان تیرگی زانو و آرنج

ماسک درست شده با استفاده از سرکه سیب با دو قاشق عسل یک پاک کننده قوی برای از بین بردن سلول های مرده پوست و روشن سازی آن می‌باشد. برای استفاده از این ترکیب مقداری از ماسک ترکیب شده را روی محل بمالید و بعد از 30 دقیقه با آب بشوید.

روغن کرچک برای روشن سازی پوست

 

 • استفاده از روغن کرچک برای روشن سازی پوست

روغن کرچک یک سفید کننده‌ی طبیعی است و پوست زبر آرنج و زانوها را نرم می‌کند. این روغن، درمانی ارزان برای تیرگی پوست ناشی از ترک خوردگی و خشکی است.

شب ها قبل از خواب، روغن کرچک را به مدت ۱۰ دقیقه روی زانوها و آرنجتان بمالید. سپس، بگذارید روغن روی نواحی تیره باقی بماند. صبح روز بعد آن را با آب گرم و شامپو بدن بشویید. بعد از چند روز متوجه می‌‎شوید که پوست این نواحی نرم تر و صاف تر شده است.

پیشنهاد ویژه : درمان آکنه با بهترین روش

 • اسانس روغنی رزماری

یک ماسک بهبود دهنده جریان خون زیر پوست و در نتیجه از بین بردن نواحی تیره پوست می‌باشد. اسانس رزماری یک ضد عفونی کننده است و از رشد باکتری‌هایی که لکه های جای زخم را به وجود می‌آورند، جلوگیری می‌کند.

 • استفاده از ژل لایه بردار پدی

اگر نمی‎‌توانید همیشه مواد طبیعی باکیفیت تهیه کنید و یا از دردسر و به هم ریختگی‌های آماده کردن و استفاده از این مواد طبیعی خسته شده‌اید، می‌توانید از محصولاتی که برای رفع تیرگی تولید می‌شوند، استفاده کنید.

ژل لایه بردار پدی لافارر با داشتن مواد موثر طبیعی مانند اوره، روغن کرچک، آرنیکا، روغن زیتون و … موجب لایه برداری و روشن شدن پوست می‌شود. همچنین، این محصول با رطوبت رسانی عمقی و ایجاد حس نرمی و لطافت، ترک پا، زبری زانو، آرنج و قوزک پا را به سرعت رفع می‌کند.

 

نکاتی مهم برای جلوگیری از تیره شدن پوست

 • سعی کنید از لباس های پارچه ای برای زیر پوش استفاده کنید. از لباس تنگ استفاده نکنید.  نواحی که با لباس پوشیده می‌شود باید به گونه باشد که پوست بتواند تنفس کند.
 • نور آفتاب یکی از دلایل اصلی تیره شدن پوست است. سعی کنید از ضد آفتاب‌های دارای لوسیون مناسب پوست استفاده کنید.
 • از ضد عرق و خوشبو کننده‌هایی که حاوی ترکیب زیرکونیوم آلومینیوم است خودداری کنید. یکی از عواملی که نه تنها باعث تیرگی پوست می‌شود بلکه زمینه ساز سرطان پوستی می‌باشد. پیشنهاد می‌شود از زاج برای کشاله ران استفاده شود.
 • آب فراوان علاوه بر تامین آب مورد نیاز بدن باعث حفظ رطوبت بیشتر پوست خواهد بود.
 • استفاده از سبزیجات و میوه‌ها را فراموش نکنید. یکی از روش های تعادل هرمونی چوست استفاده از سبزیجات تازه و ماهی می‌باشد.
 • خواب کافی در حدود 8 ساعت در روز بهترین روش برای ترمیم پوست می‌باشد. می‌توانید با مصرف ویتامین های مختلف به پوست و بدن خود کمک رسانی کنید.

روش درمان تیرگی اطراف چشم

روش درمان تیرگی اطراف چشم

 •  استفاده از بالش بلند در هنگام خواب

به دلیل اینکه در حالت خواب جریان مایعات در بدن ثابت می‌شود، اگر سر شما در ارتفاع کم یا رو به زمین باشد با جمع شدن مایعات باعث تیرگی اطراف چشم می‌شود. استفاده از بالش بلند برای دور کردن تجمع مایعات بسیار مهم است.

 • استفاده از ماسک خیار

قرار دادن برش های خیار برای درمان تیرگی و تامین رطوبت و آب پوست اطراف چشم مناسب می‌باشد. خیار به دلیل دارا بودن ویتامین C یک آبرسان عالی برای پوست می‌باشد.

 • استفاده از چای کیسه ای برای درمان تیرگی پوست اطراف چشم

به دلیل وجود کافین در چای به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای تیرگی پوست تاثیر دارد. استفاده از انواع چای سیاه و دمنوش های گیاهی نیز استفاده کنید. برای استفاده از چای کیسه ای ابتدا آن را در آب جوش قرار دهید. سپس از آب جوش خارج کنید و منتظر باشید تا سرد شود. سپس ر وی چشم خود قرار دهید.

 • استفاده از روغن گیاهی

استفاده از روغن های رازیانه، اسطوخودوس، روغن بابونه، روغن گل رز، روغن رازیانه در کاهش و مرطوب نگهداشتن اطراف چشم بسیار مفید است. برای استفاده از روغن های گیاهی آن را به آرامی به اطراف چشم خود بمالید و ماساژ دهید.

 • استفاده از گلاب

گلاب نه تنها بوی فوق العاده ای دارد بلکه می‌تواند پوست خسته را آرام و جوان کند. کافی است پنبه یا پد آرایشی خود را در گلاب قرار دهید و به مدت پانزده دقیقه روی ناحیه‌ی چشم‌ها بگذارید. این کار را روزانه تکرار کنید تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود.

استفاده از رتینوئیدها برای درمان تیرگی اطراف چشم

رتینوئید‌ها در کلاژن سازی و جوان سازی پوست اثرات خوبی دارند. اگر سیاهی زیر چشم شما به دلیل نازک شدن پوستتان در این ناحیه است، از محصولات دارای رتینوئید استفاده کنید. بسیاری از کرم ها و محصولات مراقبت از پوست که دارای این مواد هستند، به راحتی در داروخانه‌ها قابل دسترس می‌باشند.

 

استفاده از ماسک شیر

 • استفاده از ماسک شیر

لبنیات و به طور خاص شیر دارای ویتامین A می‌باشند. این ویتامین که حاوی ماده‌ی رتینوئید است به روشن کردن پوست کمک می‌کند. به سادگی می‌توانید با آغشته کردن پد آرایشی خود به شیر خنک و قرار دادن آن روی پوست به مدت ده دقیقه از مزایای این ویتامین سودمند استفاده کنید. می‌توانید این ماسک صورت را روزانه دو بار استعمال کنید تا نتیجه‌ی دلخواه خود را بگیرید.

 

 • استفاده از محلول آب پرتغال و گلیسرین

پرتقال منبعی غنی از ویتامین های C و A است که هر دو در داشتن پوستی روشن، سالم و جوان به ما کمک می‌کنند. برای درخشش بیشتر چند قطره گلیسرین به آب پرتقال اضافه کنید و مانند قبل پنبه‌ی آغشته به این محلول را روی پوست زیر چشم خود قرار دهید.

 • استفاده از روغن ویتامین E

پوست انسان به گونه ای طراحی شده است که با آزاد کردن رادیکالهای آزاد باعث چروک شدن پوست می شوند. در نتیجه بروز پیری را باعث می شوند. ویتامین E به عنوان یک پیشگیری کننده قوی فرایند پیری پوست را کند می‌کند. برای استفاده از این روغن کافی است هر شب با چند قطره از این روغن اطراف ناحیه چشم خود را ماساژ دهید.

بعد از مالیدن روغن تا صبح اجازه دهید روی پوست باقی بماند تا کامل جذب پوست شود. سپس با آب ولرم بشوید و با یک حوله خشک آرام پاک کنید.

روش های اشاره شده در بالا تنها روش‌های ساده ای بود که می‌توانید برای درمان تیرگی ناحیه های مختلف پوست مورد استفاده کنید. اما اگر مشکل شما بزرگ و با روش های معمول قابل درمان نیست می‌توانید به متخصص پوست برای طی دوره های درمان استفاده کنید.

0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *