محافظت از پوست در برابر آفتاب

محافظت از پوست در برابر آفتاب

محافظت از پوست در برابر آفتاب تنها به روش های ساده مراقبت از آن در زندگی روزمره خلاصه نمی‌شود. بلکه با توجه به شرایط ممکن است نیاز داشته باشید در سفر، کوهنوردی، سیاحتی و تفریحی و گردش با دانستن نکاتی از پوست خود در مقابل نور آفتاب محافظت کنید. همراه ما باشید تا بیشتر با روش های حفاظت از پوست در شرایط مختلف آشنا شویم.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

 • محافظت از پوست در سفر

ویتامین ‌D آفتاب هر چند برای بدن لازم و ضروری است، اما در صورت قرار گرفتن زیاد در مقابل تابش نور آفتاب پوست را به مشکلات مختلفی از جمله کک و مک و سرطان‌های پوستی مبتلا می‌کند. بنابراین در هر موقعیت که بیرون می‌روید در صورتی که زیاد مقابل نور آفتاب خواهید ایستاد لازم است از صورت و پوست خود در مقابل اشعه‌های مضر آن محافظت کنید.

در طول سفر شما مانند منزل وقت زیاد برای ثابت ماندن در یک محیط سرپوشیده را ندارید و برای گردش و تفریح یا کوه نوردی  به دل طبیعت و بیرون از شهر سر خواهید زد. بنابرین به دلیل اینکه در معرض نور آفتاب قرار خواهید گرفت، لازم است از پوست خود به روشی سریع و ساده محافظت کنید.

مضرات نور آفتاب زیاد برای پوست در سفر شامل موارد زیر می‌باشد :

 • آفتاب سوختگی شدید
 • ابتلا به سرطان‌های مختلف پوستی
 • حساسیت پوست
 • چروک و پیری شدن پوست
 • اگزما
محافظت از پوست در کنار دریا
محافظت از پوست در برابر آفتاب
 • محافظت از پوست در کنار دریا، استخر در روز آفتابی

اشعه‌ی ماوراء بنفش (UV) یکی از مضرات ثبت شده نور آفتاب روی پوست می‌باشد. در صورتی که قرار باشد به استخر یا کنار دریا یا جایی که مدام با انعکاس نور در روی آب یا زمین یا شن یا ماسه طرف خواهید شد، آفتاب سوختگی به دلیل انعکاس (UV) دوبرابر می‌شود.

تأثیر اشعه‌ی ماوراء بنفش

تمام اشعه‌های مضر با سه  طول موج UVB، UVA و UVC روی زمین می‌تابد. اما ما تنها به محافظت از دو اشعه UVA و UVB نیاز داریم. این دو اشعه عامل بسیار مهمی در آفتاب سوختگی به شما می‌رود که به دلیل تخریب ساختار سلولی پوست ممکن است تا دو سال اثر آن روی پوست باقی بماند.

کرم‌های ضد آفتاب در گردش ساحلی و استخر

اگر فکر می‌کنید زدن کرم آفتاب برای محافظت از پوست شما در مقابل آفتاب هنگام قدم زدن در ساحل و کنار استخر کافی است کار درستی است باید دست نگهدارید. در کنار دریا، ساحل یا استخرها همیشه نیمکت و تخت شوهای سایبان دار وجود دارد. حتی می‌توانید خود شما با خرید انواع سایه بان‌های معمولی این امکان را فراهم کنید.

سعی کنید مدام و زیاد حتی با وجود کرم ضد آفتاب جلوی نور خورشید نباشید. در بالا ذکر شد جدا از نور خورشید اشعه‌های ماورای بنفش از طریق زمین نیز به پوست شما می‌تابد و خطر پذیری آن را چند برابر می‌کند. با توجه به عرق کردن و مرطوب بودن هوا کرم آفتاب خیلی زود استحکام خود را از دست خواهد داد.

 

اعداد SPF کرم ضد آفتاب نشانه چیست؟

اعداد SPF کرم ضد آفتاب نشانه چیست؟

سعی کنید از کرم های دارای SPF (Sun Protection Factor) مناسب استفاده کنید. برای اینکه بدانید کرم‌ها تا چند درصد می‌تواند از پوست شما محافظت کند یک فرمول ساده آموزش می‌دهیم که می‌توانید میزان اثر گذاری آن را روی پوست خود اندازه بگیرید :

عدد نوشته شده جلوی SPF را به عدد 100 ضرب کنید. سپس از نتیجه به دست آمده 100 عدد کم کنید. هر عددی باقی بماند نشان دهنده درصد حفاظت آن از پوست شما است. به عنوان مثال کرمی با SPF 25 تا 90 درصد می‌تواند از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کند.

کرم های SPF 50 تا 70 برای افرادی است که حساسیت پوستی دارند. لذا مراقب باشید اگر پوست حساسی ندارید سراغ این اعداد نروید.

چند پیشنهاد مهم قبل از شنا و رفتن به کنار دریا

 1. پیشنهاد می‌شود قبل از ساعت 10 صبح یا بعد از ساعت 3 ظهر برای حمام آفتاب و تفریح در ساحل بیرون بروید.
 2. بین 20 تا 30 دقیقه قبل از شنا کردن و رفتن به کنار دریا از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. این مدت فرصت کافی برای پوست است تا با جذب کرم از سلول‌های پوستی محافظت کند.
 3. کرم‌های ضد آفتاب را بعد از شنا و خیس شدن مدام ترمیم و از نو روی پوست خود بعد از تمیز کردن بمالید. بخصوص بعد از شنا حتما از آب تمیز برای دوش استفاده کنید. سپس هر یک ساعت یک ساعت کرم آفتاب را نجدید کنید.
 4. آب دریا مانند سابق سالم نیست و به دلیل شرایط زیست محیطی آلودگی‌های بسیاری در آب وجود دارد. لذا حتما از شستشو با آب سالم برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید و اجازه ندهید بعد از شنا آب دریا روی پوست بماند و خشک شود.
 5. کلاه لبه دار نسبت به شال و روسری بهترین محافظ پوست صورت در مقابل نور آفتاب است.
 6. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که حساسیت پوستی دارید بهتر است با پزشک پوست برای انجام شنا و آب تنی در دریا مشاوره بگیرید. به دلیل وجود مواد میکروبی و قارچی  ممکن است پوست شما به مشکلات مختلف دچار شود.
 7. سعی کنید داخل آب زیاد نشنید. میکروب و قارچ‌های موجود آب دریا در نواحی پوست آلات تناسلی بیشتر در معرض خطر خواهد بود و امکان ابتلا به درماتیت و خارش پوستی بیشتر می‌باشد.
 8. برای شنا کردن از مناطقی استفاده کنید که دارای آب دوش سالم هستند و مکان‌های خوبی برای قرار گرفتن در زیر سایه و سایه بان مناسب دارند.
 9. بلافاصله بعد از تمیز کردن پوست و دوش از لباس تمیز استفاده کنید. لباس‌های زیر نخی و بدون حساسیت مناسبترین گزینه برای جلوگیری از مشکلات پوستی است.
 10. پوست سر را فراموش نکنید. سعی کنید از روغن ضد آفتاب برای محافظت از سر خود استفاده کنید. یا از کلاه ساحلی استفاده کنید.

 

محافظت از پوست در مقابل آفتاب در سفر به کوهستان
محافظت از پوست در برابر آفتاب

محافظت از پوست در مقابل آفتاب در سفر به کوهستان

نور آفتاب در مناطق کوهستانی اثرگذاری بالایی نسبت به دیگر جاها دارد. به دلیل صاف بودن هوا اشعه‌های مضر آفتاب بدون هیچ مزاحمتی با قدرت بیشتری روی پوست می‌تابد. لذا اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که از پوست خاص برخوردار هستید ادامه مطلب را بخوانید.

مطلب پیشنهادی : نوع پوست من چیست ؟

گروه‌های آسیب‌پذیر در مقابل نور آفتاب در مناطق کوهستانی :

 • نوزادان و کودکان
 • افرادی که دارای پوست حساس هستند.
 • افرادی که دارای موهای قرمز یا به رنگ روشن هستند.
 • افرادی که روی پوست خود کک و مک زیادی دارند.
 • افرادی که رنگ چشم آنها روشن است.
 • افرادی که قبلا دچار آفتاب سوختگی شده‌اند.
 • افرادی که تحت مراقبت های پزشکی بوده‌اند.
 • افرادی که از داروهای تراسایکلین‌ها، هیپوگلیسمی و دیورتیک‌ها استفاده می‌کنند.

 

اگر قصد دارید برای سفر به کوهستان بروید، برای محافظت از پوست باید نکاتی را بدانید تا بتوانید از خطرات و مشکلات احتمالی آفتاب سوختگی نواحی کوهستانی جلوگیری کنید. بخصوص اینکه قرار است به مناطق کوهستانی برفی بروید لازم است در محافظت از پوست خود کمی دقیق باشید.

 • در طول روز سه بار از کرم‌های ضد آفتاب با SPF 35 استفاده کنید. در مناطق کوهستانی اشعه آفتاب تا 4 درجه شدیدتر از سایر نواحی می‌باشد.
 • از عینک در مناطق کوهستانی برفی استفاده کنید.
 • از کلاه لبه دار بلند استفاده کنید. به دلیل اینکه مدام به جهات مختلف نگاه خواهید کرد این کلاه الزامی است.
 • مناطقی ساحلی کوهستانی که برف گیر است تا 80 درصد نور خورشید را بازتاب می‌دهند.
 • اگر باردار هستید از مصرف کرم های ضد آفتاب خودداری کنید. برای کودکان زیر 6 سال از از ضد آفتاب برای جلوگیری تحریک پوستی استفاده نکنید.

چگونه در زمستان از پوست خود محافظت کنیم؟

چگونه در زمستان از پوست خود محافظت کنیم؟

آفتاب در تمام فصول روی زمین می‌تابد. اما در زمستان از شدت آن کاسته می‌شود، ولی دلیلی برای مضر نبودن اشعه‌های آن وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنیم برای نگهداری از پوست خود در فصول زمستان هم برخی از مراقبت‌های زیبایی روی پوست خود را انجام دهید.

1 – سعی کنید کف دست خود را در زمستان بشوید. و برای خشک کردن آن از حوله نخی استفاده کنید. برای شستن دست و محافظت از پوست آن با آب ولرم شستشو دهید.

2- در فصل زمستان از مرطوب کننده‌های آبرسان استفاده کنید. اینکار از پوسته پوسته شدن پوست در فصل زمستان جلوگیری می‌کند. می‍توانید از پودر کرم‌های مختلف برای از بین بردن خطوط ناشی از خشکی از پوست استفاده کنید.

3- در فصل زمستان برای حفظ شادابی پوست از دستکش برای  شستشو و از دستکش‌های نخی برای نظافت استفاده کنید. با اینکار پوست کمتر در معرض عوامل و نیاز به شستشو خواهد داشت.

4- با وجود هوای سرد در زمستان دوش گرفتن با آب داغ اشتباه می‌باشد. چرا که با تکرار مختلف در تسهیل خشک شدن پوست در فصل زمستان سرعت می‌دهید. سعی کنید در حمام از آب ولرم برای شستشو استفاده کنید. پس از هر بار استحمام با مرطوب کننده‌های مناسب پوست خود را مرطوب نگهدارید.

5- در فصل زمستان از مرطوب کننده‌ها و لوسیون‌ها بیشتر استفاده کنید. برای جلوگیری از حساسیت‌‎های پوستی از نوع بدون عطر استفاده کنید. در طول زمستان پوست نباید خشک بماند.

6- از دستکش و گرم کننده‌های خوب مانند شال و کلاه استفاده کنید. این پوشاک از خشک شدن پوست جلوگیری کرده و با حفظ رطوبت پوست باعث جوان شدن آن می‌باشد.

7- یک کرم برای شب و یک کرم برای روز بخرید. در طول روز از کرم‌های ضد آفتاب مناسب با پوست استفاده کنید. بخصوص در روزهای برفی که زمین سفید پوش است از کرم‌های ضد اشعه قوی برای محافظت پوست خود استفاده کنید. برای جلوگیری از تیرگی و حفاظت پوست اطراف پشم از عینک آفتابی استفاده کنید.

8- سعی کنید در فصل زمستان استحمام خود را به حداقل برسانید. از صابون و شامپو در صورتی که روزانه استحمام می‌کنید، آن را به یک روز در میان برسانید تا از خشکی و پوسته پوسته شدن آن خودداری کنید.

چگونه از پوست خود در کویر و بیابان محافظت کنیم؟
محافظت از پوست در برابر آفتاب

چگونه از پوست خود در کویر و بیابان محافظت کنیم؟

زیبایی مناطق کویری در شب‌های بهاری و زمستانی حال و هوای خاص به خود را دارد. اما بزرگترین مشکل این مناطق نبود رطوبت و خشک بودن هوا همراه با آفتاب تند است. در این مناطق برای حفاظت از پوست لازم است نسبت به دیگر مواقع دقت بالایی داشته باشید.

اگر از پوست حساس و خشکی برخوردار هستید لازم است از سفر و حضور در مناطق کویری در روش نگهداری پوست خود دقت بالا داشته باشید. در مناطق کویری و خشک پوست بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

پیری و چروک شدن پوست به کمبود آب پوست بستگی دارد. حتی خشک شدن و شکننده شدن پوست نیز به علت فقر آب در پوست می‌باشد. لذا حتما از محافظت کننده‌هایی استفاده کنید که دوام بالا در مقابل آفتاب و تبخیر شدن آب دارد.

محصولات متنوع زیادی برای آبرسانی، مرطوب کنندگی و لایه برداری برای مناطق کویری و خشک در بازار موجود است. اما همه آنها مناسب پوست شما نیست، بنابرین دقت کنید از کرم‎‌های دارای کیفیت خوب استفاده کنید. لایه برداری در صورت حضور طولانی مدت در مناطق کویری الزامی می‌باشد.

مرطوب کننده‌ها :

مرطوب کننده‌ها در تمام اوقات، لازم است روی پوست استفاده شود. بخصوص در شب که به دلیل فعالیت بدنی آب بدن بخار می‌شود لازم است حتما پوست را مرطوب نگهدارید.

برای استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای مناطق کویری می‌توانید عدد درج شده در روی کرم را ضرب در 10 کنید تا مدت زمان حفاظت آن به دست بیاید. به عنوان مثال اگر کرمی با SPF 15 باشد، اگر آن را در 10 ضرب کنید نتیجه می‌شود 150.

این عدد نشان دهنده این است که این کرم با این درجه تنها 150 دقیقه می‌تواند از پوست شما در مقابل نور آفتاب کویر مقاومت کند. بعد از این مدت می‌توانید با تجدید و شستشوی کرم مجدد به ساعاتی دیگر استفاده کنید.

نکاتی در حفاظت از پوست در گردش کویری :

 • از یک بطری آب، در تمام مواقع که قصد دارید در آفتاب قدم بزنید استفاده کنید. سعی کنید با خوردن آب از بخار آب بدن جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌کنیم از اسپری فیس میست برای مرطوب نگه‌داشتن پوست استفاده کنید. علاوه بر این اسپری فیس میست به تازه سازی آرایش شما نیز کمک می‌کند.
 • هر روز پوست خود را به آرامی ماساژ دهید. این روش بهترین گزینه برای جوان سازی پوست است.
 • از کلاه لبه دار بلند استفاده کنید. اگر کلاه در دسترس نیست در ساعات بعد از ظهر برای سفر و گردش استفاده کنید.
 • از روسری‌‎های بلند و نخی استفاده کنید. حتما از عینک مناسب برای جلوگیری از تاثیر نور تابیده شده و آفتاب در اطراف پوست چشم جلوگیری کند.
 • حتما اسپری ضد حشره هم کنار خود داشته باشید و روی پوست خود استفاده کنید، زخم‌های ایجاد شده ناشی از نیش حشرات در آسیب دیدن پوست نقش دارد.
حفاظت از پوست در مناطق شرجی و مرطوب
محافظت از پوست در برابر آفتاب

حفاظت از پوست در مناطق شرجی و مرطوب

مناطق مرطوب و شرجی، در به وجود آمدن آکنه روی پوست تاثیر مستقیمی دارد. حتی کرم‌های ضد آفتاب در مناطق شرجی هم مناسب نخواهد بود و باید در حفاظت از پوست دقت لازم را داشته باشید.

به دلیل رطوبت هوا پوست خیلی راحت خشک می‌شود . پوست  برای سالم ماندن نیاز به پاکسازی روزانه دارد. مراقبت از پوست همچنین به  نوع پوست  ما بستگی دارد.

حفاظت پوست خشک :

هیدارته کردن پوست‌های خشک بسیار مهم است. در مناطق مرطوب و شرجی با بالا رفتن رطوبت، گرد و خاک روی پوست لایه بسته و باعث سمی شدن و در نتیجه جذب رطوبت پوست می‌شوند. سعی کنید در طول روز تا 3 باز پوست خود را شستشو داده و از کرم‌های مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.

 

حفاظت از پوست چرب:

اسکراپ و بلغور جو خالص در از بین بردن گرد و خاک پوست یک لایه بردار عالی محسوب می‎‌شود. جدا از گرد و خاک‌های موجود در هوای شرجی، میکروب های هوا هم در روی پوست تاثیر گذار است را استفاده از اسکراپ و بلغور جو خالص از بین می‌رود.

استفاده از مرطوب کننده‌های معمولی روی پوست چرب تاثیر بدی دارد. گاهی با از بین رفتن آب بدن حتی در زمان‌هایی که بارانی است پوست دچار خارش می‌شود. سعی کنید از ضد آفتاب‌های ضد آب استفاده کنید. بخصوص در روزهایی که هوا بارانی و بسیار شرجی است کرم حداقل SPF 15 لازم است.

از آنجا که درجه حرارت مرطوب است برای جلوگیری از ابتلا به عفونت‌های قارچی نگذارید پوست خشک شود. می‌توانید با مصرف مایعات و استفاده از کرم‌های طبیعی مانند کرم آلوئه ورا یا صابون بابونه برای آبرسانی و تمیز کنندگی استفاده کنید.

حفاظت از پوست‌های خشک :

اگر دارای پوست حساس هستید از پودر کرم در مناطق مرطوب و شرجی استفاده نکنید. اگر قرار است مدت زمان زیادی بمانید، هر هفته از ماسک‌های صورت محلی برای لایه برداری استفاده کنید.

 

تمام موارد اشاره شده در بالا تنها بخشی از روش‌های محافظت از پوست در برابر آفتاب می‌باشد. هر چند در سایت بیوتی ما به روش‌های مختلف حتی ماسک‌های خانگی هم ( این لینک ) برای شما راهنمایی لازم را ارایه دادیم. ولی در هر صورت روش های اشاره شده برای نتیجه بهتر می‌تواند تحت نظر یک پزشک متخصص پوست به نتیجه بالایی برسد.

5 / 5. 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *