نوع پوست من چیست ؟

نوع پوست من چیست ؟

نوع پوست من چیست ؟

همه افراد بخصوص خانم‌ها خیلی دوست دارند نوع پوست خود را بشناسند. در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی و فروشگاه‌های لوازم آرایشی شیمایی، با اطلاعات نادرست صرفا برای فروش محصولات خود مطالب گمراه کننده منتشر می‌کنند. اگر واقعا دوست دارید بدانید نوع پوست شما چیست؟ این مقاله را تا انتها دنبال کنید. چرا که شناخت پوست بسیار مهم است.

 

آشنایی و شناخت انواع پوست

استفاده از لوازم آرایشی، چه شیمایی و گیاهی یا هر ماده ای که برای استعمال روی پوست برای رفع چین و چروک، درمان بیماری، جوان‌سازی پوست و غیره استفاده است لازمه آن شناخت کامل پوست و استفاده مناسب از لوازم آرایشی است تا دچار عوارض بد و مشکلات پوستی نشوید.

آیا می دانستید تشخیص نادرست پوست و استفاده از مواد آرایشی نامناسب باعث مشکلاتی از قبیل خشکی، خارش، به وجود آمدن جوش، سوزش، چربی اضافی و چین و چروک روی پوست شما خواهد شد. چرا که تمام لوازم آرایشی روی برچسب اطلاعات خود استاندارد و نوع پوست مورد مطلوب برای استفاده از درج می‌کنند.

چند نوع پوست وجود دارد؟

پوست انسان با توجه به ژنتیک،آب و هوا، هرمون فردی، داروها و رژیم غذایی و بسته به نوع مراقبت از پوست به 5 دسته عمومی تقسیم می‌شود که شامل پوست معمولی، پوست خشک، پوشت چرب، پوست حساس و پوست ترکیبی است. آیا می‌دانستید عادت و رفتار ما در جامعه ارتباط مستقیمی با نوع پوست ما دارد؟ آیا می‌دانستید با نگهداری درست پوست تاثیر آن در روحیه و رفتار ما تاثیر دارد؟

 

نگهداری از پوست - نوع پوست
 

روش‌های تشخیص درست جنس پوست و نگهداری از پوست

دو روش عمومی برای شناخت بهتر و دقیق نوع پوست وجود دارد. در خانه می‌توانید با استفاده از یکی از دو روش زیر به نوع پوست خود پی ببرید :

روش اول تشخیص نوع پوست

در این روش باید در مرحله اول پوست خود را با استفاده از مواد شوینده یا پاک کننده‌های ملایم بصورت کامل تمیز کنید. برای خشک کردن پوست بعد از شستشو بهتر است، از ضربات آرام حوله برای گرفتن آب پوست استفاده کنید. در طول خشک کردن پوست سعی کنید دست خود را به پوست خود نزنید.

منتظر باشید تا 30 دقیقه از زمان شستشوی پوست بگذرد. بعد از 30 دقیقه در جلوی آیینه مناسب پیشانی ، گونه و بینی خود را به دقت بررسی کنید که آیا برق می‌زند یا خیر؟ دوباره 30 دقیقه دیگه منتظر باشید و اینبار مجدد به آن نواحی نگاهی بیندازید و به روش‌های زیر بررسی کنید پوست شما چه نوع پوستی است :

به صورت مصنوعی بخندید. با اینکار پوست صورت شما تغییر شکل پیدا می‌کند که کمک می‌شود نوع پوست را بهتر تشخیص دهید. اگر هنگام خندیدن دیدی روی پوست شما درد احساس می‌شود بدانید پوست شما خشک است.

اگر پیشانی و گونه براق بود پوست شما ترکیبی خواهد بود. اگر براق بودن آن معمولی و چندان به چشم نیامد نشان دهنده پوست معمولی است. اگر پوست شما براق و درخشنده است نشانه پوست چرب است.

روش دوم تشخیص نوع پوست

مانند روش اول صورت خود را با شوینده‌های ملایم تمیز کنید و با یک حوله خشک به صورت آرام و ضربه ای آب اضافی را بگیرید. این روش نسبت به روش اول بهتر برای تشخیص پوست چرب و غیر چرب کمک خواهد کرد. بین 45 تا 1 ساعت منتظر باشید تا پوست شما کامل خشک شود. در طول این مدت به پوست خود دست نزنید.

برای هر ناحیه از پوست صورت خود دستمالی مجزا باید جدا کنید و به آرامی روی پوست خود بکشید. برای گونه یک نوع دستمال کاغذی، برای پیشانی و گونه هم دستمال دیگری در نظر بگیرید. دستمال کشیده شده روی پوست را جلوی نور با دقت ببینید.

اگر روی دستمال لک‌های چرب بود نشان دهنده چرب بودن آن قسمت پوست است که این دستمال را به آنجا کشیده‌اید. اگر هیچ نوع لکه و چربی مشاهده نکردید پوست شما خشک است. اگر تمام دستمال‌هایی که استفاده کردید حالتی زرد رنگ دارند نشان دهنده پوست چرب است.

اگر روی دستمال‌ها مشاهده کردید هر دستمال دارای لکه و چربی و تغییر رنگ و رطوبت مختلفی است بدانید پوست شما ترکیبی است. دقت کنید این بررسی را بعد از گذشت یک روز دوباره آزمایش کنید تا به تشخیص نوع پوست خود اطمینان پیدا کنید.

 

نگهداری از پوست
 

آشنایی با روش‌های نگهداری از پوست

نوع پوست معمولی :

این نوع پوست دیر چرب و خشک می‌شود، و اگر چنانچه پوست چرب شده به سادگی می‌تواند این چربی را از روی پوست معمولی تمیز کرد. پوست معمولی منافذ ریزی دارند که به حالت عادی با چشم معمولی قابل تشخیص نیست. پوست معمولی خیلی کم و ندرتا براق می‌شود، و اگر دیدید براق بودن آن افزایش پیدا کرده روی تغذیه و نوع مواد مصرفی بهداشتی خود تجدید نظر کنید.

پوست معمولی نه پوسته پوسته می شود نه اینکه مات به نظر می‌رسد. چین و چروک‌های ایجاد شده در پوست معمولی کم و به صورت متعادل در کل پوست قابل مشاهده است. هیچ نوع لک و کک و مکی را ندراند و رنگ پوست روشن و یکنواخت است.

هر نوع تغییر در روی پوست مانند جوش یا لکه‌های زیر پوستی با استفاده از تغییر عادت غذایی و اصلاح مواد شوینده و مواد مصرفی آرایشی خیلی زود به حالت عادی باز خواهد گشت. استرس را به خود راه ندهید چرا که هر استرس مانند ضربه ای به دیر ترمیم شدن پوست خواهد بود.

وضعیت پوست معمولی در دوران حاملگی و یائسگی

اگر شما پوست معمولی هم داشته باشید، در آینده با بالا رفتن سن و ورود به دوره یائسگی ممکن است برخی مشکلات پوستی را داشته باشید. یا اگر وارد دوره حاملگی شدید به دلیل تغییر هرمون و استفاده از مواد غذایی خاص دوره بارداری روی پوست شما تغییراتی مانند جوش و آکنه به وجود خواهد آمد.

یا ممکن است در زمان حمام گرفتن پوست شما دارای مشکلات پوستی گردد. ممکن است بخشی از چوست شما چروک شود یا اینکه حساسیت چوست شما نسبت به استفاده از لوازم آرایشی قبلی افزایش پیدا کند. در این مدت نگران نباشید و سعی کنید با مراقبت‌های ویژه از به وجود آمدن این حالت جلوگیری کنید.

یکی از بی خطرترین روش‌های نگهداری خوب از پوست به جای استفاده از شوینده و مواد آرایشی شیمایی استفاده از مواد آرایشی طبیعی و ارگانیک است. ما در فروشگاه بیوتی گیاهی معتقدیم، محصولات طبیعی در مقابل محصولات شیمایی مضر که مافیای بزرگ تبلیغاتی بدون در نظر گرفتن سلامتی انسان پشت آن است بهتر است.

روش نگهداری از پوست معمولی

افرادی که نوع پوست آنها معمولی است، چه خانم چه آقا. در انتخاب مواد و لوازم آرایشی دقت بالایی داشته باشند. استفاده از موادی که پوست را زیاد چرب نکند و زیاد خشک نکند بسیار مهم است. استفاده از لوازم آرایشی مانند برس و قلمو حتما متناسب با نوع پوست معمولی انتخاب و استفاده شود.

وقتی شما در هنگام تمیز کردن پوست از مواد آبرسان و شوینده‌های طبیعی یا موارد آرایشی تمیز کننده و تمیز کننده مناسب  استفاده کنید، حتی برای رفتن به بیرون و جلوی آفتاب نباید نگران سلامتی پوست خود باشید. در هنگام انتخاب لوازم آرایشی به روی برچسب محصولات دقت کنید که مناسب با پوست شما باشد.

 

نگهداری از پوست پوست خشک - نوع پوست
 

نوع پوست خشک :

افرادی که دارای پوست خشک هستند نسبت به دیگر افراد باید مراقبت‌های بیشتری از پوست خود انجام دهند.  احساساتی مانند شکنندگی، سوزش، پوسته پوسته شدن پوست در نواحی مختلف بدن، خارش یا لک‌های قرمز، زودتر از دیگران دچار پیری و چین چروک پوست می‌شوند.

عواملی مانند اختلالات ژنتیکی، نوع مواد مصرفی آرایشی روی غدد تولید کننده چربی پوست تاثیر گذار است. چربی طبیعی پوست با نام سوبم (Sebum) نقش مهمی در چرب بودن پوست دارد. تغییر شرایط آب و هوایی، تغییرات فصلی و خشکی پشت دست، اگزما و خارش چوست یکی از علل بد پوست خشک است.

روش نگهداری از پوست خشک

استفاده از مواد آرایشی طبیعی با خاصیت آبرسانی قوی و حفظ سلول پوست با از بین بردن سلول‌های مرده یکی از روش های عالی برای نگهداری پوست خشک است. می‌توانید از خواص صابون بابونه یا خواص کرم آلوئه ورا برای حفظ آبرسانی و شاداب نگه‌داشتن پوست استفاده کنید.

پوست خشک نباید رطوبت خود را از دست بدهد. حتما موقع آرایش کردن یا استفاده از تمیز کننده‌ها از ماسک صورت یا نرم کننده‌های گیاهی برای مرطوب نگه‌داشتن پوست بلافاصله استفاده کنید. در هر روز تا دو وعده باید مدام پوست خود را مراقبت کنید تا به همان تعادل معمولی باقی بماند.

از لوازم آرایشی ملایم برای پاک کردن  استفاده کنید. از مصرف مواد دارای الکل و اسانس دار برای جلوگیری از خارش شدیدا پرهیز کنید. از شامپوی بدن به جای صابون معمولی استفاده کنید. از کرم، روغن و پماد‌های گیاهی برای مراقبت از پوست استفاده کنید و سعی کنید با مرطوب نگه‌داشتن محیط در تمام فصول از پوست خود مراقبت کنید.

 

نگهداری از پوست پوست چرب - نوع پوست
 

نوع پوست چرب :

افرادی که دارای پوست چرب هستند از براق بودن صورت و مشکلات پوستی آکنه و جوش گله دارند. اما واقعا علت چرب بودن پوست این افراد چیست و از چه روشی می‌توان برای نگهداری پوست چرب استفاده کرد؟ اگر شما جز آن‌دسته از افرادی هستید که دارای پوست چرب هستید این بخش از مطلب را به دقت بخوانید.

علت چرب بودن پوست چیست؟

چرب بودن پوست به عللی مانند ژنتیک و عوامل هورمونی بستگی دارد. پوست در سنین مختلف با توجه ه تغذیه و تغییر عادت دچار تغییرات مختلفی می‌شود که در برخی شدید و در برخی معمولی می‌باشد. پوست چرب به دلیل فعال بودن غدد چربی زیر پوست نسبت به دیگر افراد دارای پوست خشک و معمولی به وجود می‌آید.

آندوژن ماده ای است که اگر بیش از حد در بدن تولید شود باعث به وجود آمدن پوست چرب خواهد شد. این ماده در خانم‌ها و آقایان به صورت مشترک وجود دارد. آندوژن از فعالیت اجزای اندام‌های جنسی و توسعه صفات جنسی ثانویه در مردان به وجود می‌آید.

با افزایش آندوژن منافذ پوست نسبت به حالت معمول بزرگتر خواهد شد. بزرگ شدن منافذ پوست باعث جمع شدن چربی و به وجود آمدن بیماری‌هایی مانند آکنه، جوش و لک روی صورت خواهد شد که لازم است با نگهداری اصولی از جمع شدن چربی اضافه روی چوست جلوگیری شود.

هر چقدر منافذ پوستی بزرگتر باشد به همان مقدار در زمانی که شما آرایش زیبایی می‌کنید پوست شما قادر به حفظ آرایش نبوده و زود به هم می‌ریزد. برای همین آرایشگران از زیر سازی برای کنترل این چربی استفاده می‌کنند که پیشنهاد می‌کنیم مراقب باشید استفاده نادرست از مواد شیمای بعدا روی پوست شما تاثیر دیگری نداشته باشد.

روش نگهداری از پوست چرب

پوست چرب جدیدا طیف زیادی از افراد جامعه را درگیر خود کرده است. علت آن تغییر رفتار تغذیه‌ای و شرایط محیطی مانند فشار، استرس و مشکلات عادی می‌باشد. برای تمیز کردن پوست چرب باید از لوازم آرایشی و تمیز کننده‌های لایه بردار ملایم استفاده کنید.

برای مالش و برداشتن چربی‌های اضافه از لیف نرم استفاده کنید. کرم‌های آبرسان و مرطوب کننده را استفاده نکنید، چرا که پوست شما به صورت طبیعی چرب و مرطوب خواهد ماند. از کرم های فاقد چربی در انتخاب لوازم آرایشی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای تمیز کردن پوست چرب از ماسک‌های طبیعی کرم آلوئه ورا استفاده کنید.

برای تمیز کردن سلول‌های مرده چوست چرب از تونر و آب پاک کننده استفاده کنید. از روغن پاک کننده برای تمیز کردن استفاده نکرده و سعی کنید روزی دوبار صبح و موقع خواب تمام آلودگی چربی را از روی پوست خود بردارید. می‌توانید هر هفته یکبار از ماسک صورت طبیعی استفاده کنید.

در صورتی که پوست شما دارای لک و جوش است از دستکاری و بازی با آن خودداری کنید. دست زدن به جوش باعث انتقال آلودگی به پوست صورت شده و نه تنها جلو خوب شدن جوش را خواهد گرفت باعث می‌شود پوست بیشتر تحریک شده و جوش‌ها سر سخت شوند.

 

نگهداری از پوست ترکیبی - نوع پوست
 

نوع پوست ترکیبی :

پوست ترکیبی در هر بخش از صورت و بدن به اشکال مختلف وجود دارد. ممکن است برخی از نواحی خشک، برخی نواحی چرب و براق و برخی نواحی عادی باشد. فقط دقت کنید اگر دارای پوست ترکیبی هستید با پوست چرب آن را اشتباه نگیرید.

پوست ترکیبی یکی از رایج‌ترین جنس پوست در بین افراد چه آقا یا خانم است. مراقبت از آن نسبت به پوست‌های چرب و خشک و معمولی سخت‌تر و نیاز به دقت بالا دارد. برای شناخت دقیق پوست ترکیبی می‌توانید از علامت T در ناحیه صورت استفاده کنید.

گونه‌های صورت عموما خشک هستند. در عوض پیشانی و اطراف بینی و بین آبرو چرب و براق هستند. در استفاده از کرم‌های صورت و نرم کننده لازم است از شگرد‌های خاص مالیدن ناحیه ای به صورت دورانی با پنبه استفاده کنید.

روش نگهداری از نوع پوست ترکیبی

استفاده از مواد آرایشی شیمایی بسیار مضر و آسیب‌رسان است. بنابرین افرادی که داری پوست ترکیبی هستند باید سراغ تمیز کننده گیاهی مانند صابون بابونه بروند. مواد گیاهی و طبیعی بدون الکل بوده و به دلیل ساختار عصاره‌ای بدون تغییر در ساختار مولکولی پوست با متعادل سازی کمک می‌کند بتوانید از پوست بهتری برخوردار شوید.

برای پاکسازی صورت از اسکراب های ملایم استفاده کنید. شما به دلیل اینکه دارای چند نوع پوست همزمان در صورت خود هستید باید از متعادل کننده‌ها استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود از مرطوب کننده آبرسان برای نواحی خشک و از مرطوب کننده بدون چربی برای آبرسانی ناحیه پوست چرب استفاده کنید.

پیشنهاد می‌شود در طول روز صبح از یک مرطوب کننده و آبرسان برای پوست خشک و در شب از یک مرطوب کننده بدون چربی و الکل برای نواحی چرب استفاده کنید. هر چقدر ترکیب کرم شما مغذی باشد به همان مقدار تاثیر خوبی در پوست شما دارد.

 

نگهداری از پوست پوست حساس - نوع پوست
 

نوع پوست حساس :

پوست حساس ترکیبی از تمام پوست‌های چرب، خشک و ترکیبی می‌باشد. برای نگهداری از پوشت حساس شما محدودیت‌های زیادی برای نگهداری و مراقبت از آن خواهید داشت. شاید بتوان گفت پوست‌های حساس یکی از پر دردسر ترین جنس پوستی است که باید در نگهداری آن در نظر گرفت.

افرادی که دارای پوست حساس هستند عموما بیشتر نواحی به صورت قرمز و ملتهب هست. این پوست‌ها نمی‌توانند از هر نوع ماده آرایشی استفاده کنند و لازم است حتما در نگهداری آن از روش‌های پیشنهادی این مقاله استفاده کنید.

روش نگهداری از پوست حساس

اگر دارای پوست حساسی هستید استفاده از کرم و لوازم آرایشی شیمای را کنار بگذارید. باید از ترکیبات گیاهی و پاک کننده نرم و ملایم استفاده کنید. صابون‌هایی که خیلی معطر هستند نباید برای این جنس از پوست مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از صابون‌های گیاهی مناسب فاقد چربی و مواد مضر دیگر برای افرادی که پوست حساس دارند پیشنهاد می‌شود.

در تمام مواد آرایشی از مواد بدو الکل و ملایم استفاده کنید. عصاره و ژله و صابون‌های آلوئه ورا مناسبترین گزینه برای پوست های حساس هستند. از ماسک‌های خانگی برای تمیز کردن پوست استفاده شود. از برس و لیف برای تمیز کردن پوست  استفاده نشود.

از کرم‌های ضد اشعه یو وی استفاده کنید. به هیچ وجه از لوازم آرایش سنگین که کاملا برای پوست حساس مشکل آفرین است استفاده نشود.پوست حساس باید همیشه مرطوب و به هیچ وجه خراش داده نشود. از پنکک و پودرهای صورتی رنگ استفاده شود چرا که مواد تحریک پذیری کمتری دارد.

سعی کنید از فونداسیون با پایه سیلیکون در مواد آرایشی جهت جلوگیری از حساسیت استفاده نشود. از خط چشم و ژله‌های حاوی لاتکس استفاده نشود.

سخن پایانی :

همیشه نگهداری اصولی از پوست و حفظ زیبایی با هر نوع پوستی در سایه پیشرفت‌های علم آسان است. علاوه بر این استفاده از مواد آرایشی گیاهی به جای مواد شیمایی در شادابی و جوان سازی پوست تاثیر بالایی دارد. اگر هنوز هم با خواندن مطالب بالا به نوع پوست خود شک دارید می‌توانید از پزشک پوست برای مشاوره کمک بگیرید.

0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *