تاثیر حجامت روی پوست

تاثیر حجامت روی پوست

تاثیر حجامت روی پوست

قبل از بحث و بررسی خواص حجامت بر روی پوست و بدن لازم است با معنی و مفهوم کامل حجامت و انواع آن آشنا شوید. سپس با شناخت انواع حجامت و تاثیر آن در عملکرد بدن بخصوص، در پوست برای جوان‌سازی، از بین بردن لک صورت و کک و مک، جوان سازی پوست و درمان برخی بیماری های دیگر باروش حجامت، یک تصمیم درست بگیرید.

حجامت چیست؟

حجامت یک روش طب سنتی برای تمیز کردن خون آلوده یا همان خون گیری و دفع سموم بدن با قدمتی بالغ بر 7000 سال است که در تمام ادیان و طب سنتی به تاثیر آن در درمان انواع بیماری بخصوص زیبایی و پوست تاکید بسیاری شده است. حجامت علاوه بر تاثیر در تنظیم غلظت خون با از بین بردن چربی‌های اضافه خون روی کل سیستم ایمنی بدن تاثیر بالایی دارد.

برخی در علوم پزشکی استفاده از روش‌های جایگزین نظیر خون گیری معمولی در مراکز انتقال خون را مطرح کرده‌اند، و اعتقاد دارند که نسبت به حجامت سالمتر و بهتر می‌باشد. در حالی که در خون گیری عادی فرد خون زیادی در حدود 450 میلی لیتر از دست می‌دهد و دچار ضعف می‌شود.

اما در طب سنتی خون اضافه خارج شده از بدن بین 50 تا 70 سی سی در چند مرحله با نهایت 20 دقیقه زمان خواهد بود که بسیار ناچیز از خون گیری معمولی و بدون عارضه‌ای است. علاوه بر این خواص درمانی زیادی در خود دارد که افرادی که دنبال طب و درمان سنتی هستند بهتر با خواص حجامت آشنا هستند.

قبل از پرداختن به خواص اعجاب انگیز حجامت در سلامت پوست لازم است با انواع حجامت و روش‌های کاربرد آن در درمان سنتی آشنا شوید تا بهتر با خصوصیات و خواص حجامت روی پوست آشنا شوید. حجامت به دو دسته در طب سنتی ایرانی تقسیم بندی شده است.

انواع حجامت برای پوست

انواع حجامت برای پوست

حجامت به دو صورت حجامت سرد Dry cupping و حجامت خشک Wet cupping انجام می‌شود. اما این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ در چه مواقعی می‌توان از یکی از دو روش زیر استفاده کرد؟

حجامت خشک

روشی که برای حجامت به دلیل استفاده از مکش یا همان Suction خونی از بدن خارج نمی‌شود. حجامت خشک خود به دو قسم مختلف تقسیم می‌شود :

 • حجامت سرد و خشک
 • حجامت گرم و خشک

اصطلاح Suction همان حجامت با لیوان یا کوزه است. این روش در بخش‌های مختلفی از بدن، برای درمان بیماری‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. با بهینه سازی و باز کردن مویرگ‌های بدن باعث تسریع در گردش خون و در نتیجه افزایش قدرت و ایمنی بدن می‌شود.

حجامت موضعی چیست؟

این حجامت توسط پزشک تعیین می‌شود. نوعی درمان سنتی برای درمان موضع خاصی از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. عموما حجامت موضعی برای بخش‌هایی نظیر کلیه، قاعده ریه و سینه، روی ران‌ها، روی کفلها، اطراف مقعد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیش از 60 نوع حجامت در انواع مختلف وجود دارد که رایج‌ترین آن حجامت بین دو کتف به روش خون گیری است. به عنوان مثال برای نوزادان بعد از سن چهار ماهگی، طبق روایت اسلامی برای تقویت مو و پشت گردن انجام می‌دهند. حجامت برای کم کردن و تسریع در بهبود زردی نوزاد نیز با چند قطره خون کافی است.

روش انجام حجامت

روش انجام حجامت :

اگر خود شما شخصا حجامت کنید توسط پزشک حجامت کننده برای شما تعیین می‌شود. اگر توسط پزشک تخصصی تجویز شود عموما زمانی اینکار انجام می‌شود که داروهای نوشته شده اثری نداشته و در آخر مجبورا به روش طب سنتی روی می‌آوردند انجام می‌شود.

ابتدا محل حجامت بصورت کامل ضدعفونی می شود. در مرحله بعدی تعدادی لیوان حجامت برای بادکشی پوست به مدت چند دقیقه انجام می‌شود. بعد از این مرحله با ایجاد چند خراش ریز که قابل حس هم نیست متناسب با وضعیت بالینی و عروقی بیمار در حدود سه تا پنج مرحله خون گیری انجام می شود.

خونی که در حجامت خارج می شود دقیقا در ناحیه ای انجام می‌شود که تمام رگ‌های خونی از آن مسیرها هم عبور می‌کند. خون خارج شده سیاه رنگ و غلیظ می‌باشد، چرا که در ترکیبات خود از مواد اوره و چربی زاید دارد.

 

خواص درمانی حجامت برای بدن

 • تنظیم کننده چربی خون بالا ( برای افراد دارای دیابت با انسولین مجاز نیست )
 • از بین برنده دردهای عظلانی
 • درمان آلرژی های فضلی و غذایی
 • درمان سردرد های میگرنی
 • درمان انواع بیماری های پوستی
 • عوارض بعد از یائسگی
 • درمان و کنترل غدد مختلف بدن
 • و ..

حجامت برای چه اشخاصی مضر است؟

 • کودکان تا 4 ماهگی
 • خانم‌های باردار تا ماه چهارم بارداری
 • افرادی که از کمبود پلاکت خونی رنج می‌برند.
 • افرادی که از فشار خون بالایی بصورت مقطعی هستند.

 

خواص درمانی حجامت برای پوست

خواص درمانی حجامت برای پوست

سوال می‌شود که آیا حجامت برای پوست مفید است یا خیر؟

تجویز استفاده از حجامت برای پوست تنها در زمانی که پزشک با استفاده از داروهای شیمایی موفق به درمان مشکلات پوستی نشود آن را تجویز می‌کند. حجامت یکی از روش‌های عالی برای روشن سازی و درخشندگی پوست کمک بسیاری می‌کند.

حجامت نوعی ماساژ با سطح عمق بالاست. برای درمان مشکلات پوستی صورت از لیوان‌های کوچک نرم با انعطاف بالا استفاده می‌شود. در حالی که برای حجامت نواحی مختلف بدن از لیوان‌های بادکش بزرگ و گاه تا سفالی نیز استفاده می شود.

بعد از قرار دادن لیوان روی صورت به صورت مداوم جهت جلوگیری از کبودی پوست صورت آن را مدام جابجا می‌کنند تا پوست بصورت کامل و بکسان تحریک شده و باعث باز شدن منافذ پوستی صورت می شود. قبل از شروع حجامت روی صورت ابتدا آن را تمیز با مواد شوینده نرم تمیز می‌کنند سپس اقدام به استفاده از حجامت می‌شود.

تاثیر حجامت بر روی پوست چیست؟

در عمل حجامت پوست صورت با استفاده از لیوان، رگ‌های خونی روی صورت مجبورا شروع به حرکت می‌کند. این حرکت باعث جوان شدن و شفاف شدن لایه‌های زیرین پوست می‌شود. علاوه بر این حجامت صورت برای رفع تنش و مشکلات عصبی بسیار مفید می باشد. چرا که با تخلیه ضایعات لنفاوی جوانی را به صورت هدیه می‌کند.

انواع خواص حجامت برای درمان مشکلات پوستی

انواع خواص حجامت برای درمان مشکلات پوستی

1- تحریک کلاژن‌های پوست :

کلاژن‌ها ماده اصلی ساخت و جایگزینی سلول‌های مرده با سلول‌های جدید است. نوع پروتئین برای پوست محسوب می‌شود که بصورت سطحی در تمام لایه زیرین پوست جریان دارد. در صورت کم بودن و خشک شدن کلاژن‌ها پوست چروک و جمع می‌شود.

حجامت باعث می‌شود با انتقال جریان خونه در طول لایه‌های پوستی کلاژن‌ها تحریک شده و اقدام به تولید سریع سلول کنند. هر چقدر سلول‌های سریع تولید شود به همان مقدار شفافیت و درخشندگی پوست حفظ می‌شود.

2- از بین بردن پف کردگی صورت

در صورتی که سیستم لنفاوی در صورت دچار اختلال شود، این اختلال باعث می‌شود در زیر پوست مایعات مضر جمع شده و در نتیجه با تجمع باعث پف کردن پوست شود.

از فنجان در حجامت روی پوست صورت به این دلیل استفاده می‌شود که با پخش کردن و به هم زدن تجمع این مایعات پوست جوان می‌شود. این روش برای درمان سیاهی گودی چشم نیز قابل استفاده است. در انجام حجامت با لیوان ممکن است صورت سرخ شده و کمی ملتهب شود که با گذشت مدت زمان 15 دقیقه پوست به حالت عادی بر می‌گردد.

3- تامین رطوبت مورد نیاز پوست صورت با حجامت

عموما افراد گرم مزاج و خشک هستند، بافت‌های زیر پوست رطوبت خود را زودتر از دست می‌دهند. این عارضه با تغییر فصل‌ها نیز بیشتر است.  خشک بودن بودن پوست باعث خارش و اذیت شدن پوست شده و عملا هر نوع استفاده از آرایش را مختل می‌کند.

حجامت پوستی صورت باعث می‌شود منافذ پوست هر چقدر هم که ریز باشد باز شده و در نتیجه در جذب بهتر لوسیون‌های زیبایی کمک می‌کند. علاوه بر این بعد از حجامت در صورت استفاده از موارد آرایشی آبرسان شادابی پوست چند برابر می‌شود.

4- کاهش خطوط ریز چروک پوست

افراد زیادی با روش‌های مختلف بوتاکس یا جراحی پوست که عوارض و خطرات زیادی دارد، برای درمان مشکلات چروک صورت خود استفاده می‌کنند. در حالی که روش حجامت پوست هم بی خطر هم کم هزینه و هم سریع می‌باشد. خاصیت خوب این روش در تمام بیماران دارای مشکلات چروک پوستی در حد ریز و کم دیده شده است.

خانم‌ها نسبت به جوان سازی پوست بسیار حساس هستند. لذا پیشنهاد می‌شود با کنترل رژیم غذایی و تمیز نگه‌داشتن مداوم پوست از دست دادن رطوبت و مواد لنفاوی پوست خود جلوگیری کنید.

 

درمان لک‌های صورت با حجامت

درمان لک‌های صورت با حجامت

لک‌های پوستی به دلایل مختلفی از جمله روش تغذیه، ژنتیکی، آفتاب و عدم نگهداری درست و اصولی به وجود می‌آید. لک صورت به چند نوع مختلف در پوست بدن و صورت دیده و به وجود می‌آید :

لک اکتسابی :

به صورت خیلی آرام در صورت و بدن خانم‌ها به وجود می‌آید. رنگ این لک قهوه ای می‌باشد. عموما در دوران بارداری این لک های بیشتر دیده می‌شود.

لک تیرگی :

بعد از انجام عمل زایمان به وجود می‌آید و ممکن است تا ماها و سال‌ها در بدن باقی بماند. علل این لک به درستی مشخص نیست ولی احتمال می‌رود، پوست در معرض آفتاب قرار گرفتن هر چند محدود نقش دارد.

کک و مک با فرکل :

این لک‌ها در افرادی که پوستی روشن و چشم‌های آبی و موهای قرمز یا بلوندی دارند بیشتر دیده می‌شود. این لک‌ها به صورت لک قهوه ای کوچک به رنگ روشن بوده است که از سن 5 سالگی خود را نشان می‌دهد. مناطقی مانند صورت، روی شانه و پشت بدن بیشتر دیده می‌شود.

با تغییر فصل اندازه های لک‌ها نیز تغییر می‌کند. در تابستان لک‌ها از نظر اندازه و عمق کمی بیشتر می‌شوند و در زمستان با جمع شدن کوچک و کم رنگ با تعداد کم می‌شود. افرادی که به فرکل مبتلا هستند عموما با افزایش لک بیشتر مواجه هستند.

لک پیری :

با افزایش سن و هر چه بیشتر در معرض آفتاب قرار گرفتن این لک‌ها پیدا می‌شود. رنگ این لک قهوه ای ولی مسطح می باشد. نهایت اندازه آن یک سانتیمتر می باشد که ممکن است روی صورت با روی دست دیده شود.

سن شروع پیدایش این لک ها 30 تا 40 سالگی با بالا رفتن سن بیشتر و گسترده تر دیده می‌شود. این لک ها بهتر است درمان شود.

لک ناشی از سو تغذیه :

عموما کمبود ویتامین B12 متفاوت با نوع نژاد و بیشتر روی پوست‌های تیره رایج است. پوست این افراد لکه لکه هست. اگر بدن فرد با کمبود ویتامین A مواجه شود، این لک‌ها برجستگی بیشتری خواهد داشت. کم خونی و فقر ویتامین C نیز در پیدایش چنین لک‌ها قابل چشم پوشی نیست.

لک دارویی :

مصرف داروهایی مانند هیدانتوئین، کلرپرومازین، پنیسیلامین و داروهایی که به عنوان ضد سرطان تجویز می‌شود در به وجود آمدن کک و مک نقش دارد. در برخی موارد استفاده طولانی مدت از داروی ماینوسیکلین  باعث به وجود آمدن جوش برجسته یا همان غرور جوانی می‌باشد. که به مرور باعث تیرگی و ملتهب شدن پوست می‌شود.

لک التهابی :

این بیماری بر اثر بیماری لیکن پلان که نوعی التهاب پوستی است، به وجود می‌آید. عوارض این جوش باعث گود شدن ناحیه جوش، سوخته شدن جوش، دستکاری جوش‌های آکنه به وجود می‌آید.

تاثیر حجامت روی پوست چیست؟

تاثیر حجامت روی پوست چیست؟

با توجه به توضیحات بالا فوائد بسیاری زیادی برای درمان بیماری پوستی به همراه دارد که توصیه می‌شود در هر ماه دو بار از روش حجامت برای درمان مشکلات پوستی استفاده شود. از جمله خصوصیات خوب خواص و تاثیر حجامت روی پوست موارد زیر است :

 • افزایش گردش خون در زیر پوست
 • تقویت و بازسازی سلول‌های مرده
 • تقویت سلول‌های تولید ماده مغذی کلاژن پوست
 • روشن سازی پوست
 • کاهش چین و چروک و از بین بردن خط و ریز پین روی صورت بخصوص پیشانی

 

تاثیر حجامت در درمان مشکلات پوستی به آرامی مشاهده می شود. برای همین توصیه می شود هر ماه دوبار و به مدت مشخص تا از بین رفتن مشکلات پوستی از حجامت استفاده شود. داروهای شیمایی به دلیل وجود ترکیبات مضر و به وجود آمدن مشکلات دیگر قابل اطمینان نیست.

پرشک حجامت پوست

با توجه به اینکه درمان هر نوع عارضه پوستی باید زیر نظر پزشک متخصص پوست انجام شود. پیشنهاد می شود قبل از انجام عمل حجامت با پزشک خود مشورت کنید. پزشک با تعیین دوره دوره و برخی داروهای موضعی کمک می‌کند از شر لک و مشکلات پوستی مختلف راحت شوید.

اثر حجامت در درمان مشکلات پوستی بصورت دایمی می باشد و مانند دارو دوره رفت و برگشت ندارد. چرا که با تغییر و اصلاح عمقی سلول و بافت پوست باعث تقویت پوست شده و ماندگاری آن را طولانی و بلند مدت می‌کند.

دیگر خواص تاثیر حجامت روی پوست

 • کاهش انواع جوش بخصوص جوش جوانی با آکنه
 • درمان مشکلات و لک‌های زیر پوستی
 • از بین رفتن جوش‌های سر سیاه چربی دار
 • کاهش و التهام جای زخم جوش
 • درمان بیماری پوستی مانند کک و مک در دوران پیری و بارداری
 • کاهش چین و چروک و جوان سازی پوست
 • روشن کننده و درخشان کردن پوست

 

بهترین زمان برای حجامت

بهترین فصول برای بهره‌مندی از فواید حجامت به ترتیب شامل بهار، پاییز، تابستان و زمستان است. حجامت در دو فصل تابستان و زمستان فقط در مواقع ضرورت انجام می‌گیرد.

حداقل فاصله زمانی برای حجامت از یک ماه شروع می‌شود و بر اساس سن متفاوت است. حجامت تنها یک بار نتیجه نمی‌دهد و لازم است به طور مداوم اجرا گردد.

بهترین وقت حجامت در فصول گرم، طی روز و دو ساعت بعد از صبحانه (8.5 تا 9 صبح) و در فصول سرد سال، سه تا چهار ساعت بعد از صبحانه (9 تا 11 قبل از ظهر) که تا ناهار یک تا دو ساعت فاصله داشته باشد. در این ساعات حجم خون بدن رقیق‌تر و خروج آن آسان‌تر است.

نکاتی مهم قبل از انجام

نکات قبل از حجامت پوست

 1. پیشنهاد می شود برای انجام عمل حجامت گرسنه یا زیاد سیر نباشید.
 2. از مصرف سیگار تا 12 ساعت قبل از حجامت خودداری کنید.
 3. می توانید با شربت انار، عسل، ماء الشعیر یا مصرف مایعات فراوان از غلظت خون خود بکاهید.
 4. از فردی معتبر و قابل اطمینان برای حجامت کمک بگیرید.

بعد از انجام حجامت نباید انجام دهید :

 1. برای جلوگیری از شعف شربتی از عسل استفاده کنید.
 2. تا 24 ساعت بعد از حجامت هیچ ورزش سنگینی انجام ندهید.
 3. تا 12 ساعت قبل یا بعد از عمل حجامت هیچ نزدیکی جنسی نداشته باشید.
 4. تا 24 ساعت بعد از عمل حجامت از مصرف مواد غذایی مانند ماهی و لبنیات یا غذاهای شور خودداری کنید.
 5. تا 12 ساعت بعد از عمل حجامت از استحمام خودداری کنید.

 

تمام موارد بالا به عنوان اثبات تاثیر حجامت روی پوست بوده است و به هیچ وجه به عنوان توصیه پزشکی پیشنهاد نمی شود. اما بهتر است از پزشک پوست برای درمان مشکلات پوستی با روش حجامت کمک بگیرید. هر چقدر از روش های طب سنتی و گیاهان طبیعی استفاده کنید به همان مقدار در سلامتی شما تاثیر خواهد داشت.

4.5 / 5. 16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *