دانه های زیر چشم چیست؟ چطور درمان کنیم؟

دانه های زیر چشم و درمان 100

دانه های نواحی زیر چشم کوچک و سفید یا کیست های میلوم ، برجستگی های کوچک ، سفید رنگ و چربی مانند هستند که معمولاً در اطراف چشم ، بینی و گونه ها ظاهر می شوند. این کیست ها اغلب به صورت گروهی دیده می شوند. ملیا زمانی ایجاد می شود که کراتین در زیر سطح پوست محبوس شده باشد. کراتین یک پروتئین قوی است که معمولاً در سلول های پوست ، مو و ناخن یافت می شود. ملیا می تواند در افراد از هر نژاد و سنی رخ دهد. با این حال ، برجستگی های کوچک زیر چشم بیشتر در نوزادان تازه متولد مشاده می شود.

ملیا چیست؟

ملیا برجستگی های کوچکی است که در اثر تجمع کراتین در زیر پوست ایجاد می شود. یکی از این ضایعات میلوم نام دارد. این ضایعات می توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. اما بیشتر در اطراف یا زیر چشم ها دیده می شود. ملیا در نوزادان و گاهی در کودکان و بزرگسالان شایع است. این ضایعات را می توان به راحتی با آکنه یا نشانگرهای پوستی اشتباه گرفت. ملیا ممکن است در برخی افراد از جمله نوزادان خود به خود از بین برود.

اما ممکن است برخی از آنها نیاز به حذف داشته باشند. هنگامی که ملیا نزدیک چشم است ، ممکن است مراقبت ویژه ای برای جلوگیری از مشکلات بینایی لازم باشد. وجود ملیا نگران کننده نیست. زیرا در بسیاری از موارد با درمان خانگی و بدون هیچ گونه درد و صدمه ای به راحتی از بین می رود. ملیا لکه ها یا کیست های کوچکی هستند که به رنگ سفید یا زرد هستند و در زیر پوست ظاهر می شوند. برخی افراد ممکن است آنها را لکه شیر بنامند.

ملیا نوعی آکنه نیست!

اگرچه بسیاری از مردم در ابتدا آن را با آکنه یا جوش اشتباه می گیرند. این ضایعات همچنین می توانند در قسمت های دیگر بدن ظاهر شوند. این مشکل بیشتر در بزرگسالان ، اطراف چشم ها ، گونه ها ، پیشانی و اندام تناسلی شایع است.

ملیا نوعی آکنه نیست!

ملیا در واقع تجمع کوچکی از کراتین آسیب دیده است. کراتین پروتئینی است که سلول های پوست ، ناخن و مو را تقویت می کند. با از بین رفتن سلول های پوست و ورود آنها به منافذ پوست ، کراتین به تدریج تجمع می یابد و در منافذ پوست محبوس می شود. نتیجه یک کیست یا میلوم کوچک است. اگر ملیا بسیار نزدیک چشم باشد ، درمان نیز ممکن است به تخصص چشم پزشک نیاز داشته باشد. اما اگر فاصله ایمن از چشم وجود داشته باشد ، پزشک راحت تر آن را برمی دارد.

علت ایجاد ملیا چیست؟

دلیل اصلی ظاهر شدن میلیا زیر چشم می تواند متفاوت باشد. این عارضه در برخی افراد به دلیل ضربه یا جراحی زیبایی ایجاد می شود. با این حال ، دلیل واضحی وجود ندارد که چرا ملیا در برخی از افراد رخ می دهد اما در برخی نیست. ملیا در نوزادان و کودکان بسیار شایع است. در حقیقت ، ملیا 40 تا 50 درصد از همه نوزادان را تحت تأثیر قرار می دهد. یک مطالعه در سال 2016 همچنین نشان داد که شایع ترین بیماری میلیا است ، به ویژه در زنان مسن. یکی از علل برجسته شدن جوش های زیر چشم می تواند ضایعه ای به نام سرنگوما باشد ، سرنگوما برجستگی های 1 تا 3 میلی متری است که به صورت نوک سفید های برآمده به رنگ پوست پلک ظاهر می شود.

ضایعات ناشی از سرنگوما در واقع ناشی از رشد خوش خیم مجرای غدد عرق است که فقط از نظر ظاهر و زیبایی برای فرد مشکل ساز است و از جهات دیگر خطرناک نیست. البته گاهی اوقات دانه ها می توانند با هم ادغام شده و با گذشت زمان بزرگتر شوند که این موضوع از نظر زیبایی فرد را بیشتر نگران می کند.

عوامل ژنتیکی

عوامل ژنتیکی ممکن است در شکل گیری این رنگدانه ها نقش داشته باشند ، اما دلیل دیگر ظاهر شدن لکه های سفید زیر چشم ممکن است میلیا باشد و میلیا کیست هایی هستند که حاوی ماده ای شبیه چربی به نام کراتین هستند. در برخی فصول مانند بهار و تابستان به دلیل افزایش تعریق ، غدد عرق باز شده و عرق زیر آن جمع می شود که به آن سرنگ می گویند که علاوه بر اصول بهداشتی مانند اجتناب از تعریق زیاد و شستن صورت با آب سرد و مصرف دوش گرفتن بعد از کار یا ورزش روزانه را می توان با لیزر یا الکترولیز غدد عرق چشم برداشته و بهبود یافت.

درمان چربی بالای چشم

درمان چربی بالای چشم

سطوح طبیعی چربی تأثیر کمی بر لکه های موجود دارد. درمان چربی بالای چشم یا پلک ضروری است. زیرا خطر مشکلات قلبی را کاهش می دهد. درمان می تواند از رشد بیشتر این لکه ها جلوگیری کند.
ممکن است پزشک به شما توصیه کند که شیوه زندگی و رژیم غذایی خود را برای درمان تغییر دهید. رژیم های پزشکی اغلب شامل رژیم هایی از جمله شیر و کره بدون چربی ، پنیر و خامه و گوشت ها و شیرینی های پرچرب و بیسکویت ها و همچنین غذاهای حاوی نارگیل و روغن پالم است.

چگونه باید میلیا یا چربی زیر چشم را تشخیص دهیم؟

اکنون که می دانید ملیا چیست ، زمان تشخیص آن است. در برخی موارد ، پزشک عمومی ممکن است از شما بخواهد که به متخصص پوست مراجعه کنید. معمولاً متخصص پوست می تواند با معاینه لکه های زیر چشم به راحتی میلیا را تشخیص دهد.

درمان چربی چشم در طب سنتی

برای درمان دانه های زیر چشم ، بهترین و اولین کاری که باید انجام دهید گرما دادن به صورت است. اگر در خانه بخور دارید ، می توانید از آن استفاده کنید. در غیر این صورت ، کتری را با آب پر کنید و بعد از جوش آمدن صورت خود را روی بخار لوله کتری قرار دهید. این کار را به مدت 10 دقیقه انجام دهید تا بخار کتری مستقیماً وارد منافذ پوست شود. در مرحله بعدی درمان گیاهی دانه های چرب زیر چشم شما باید از مواد گیاهی استفاده کنید.

درمان سرنگوما زیر چشم

تعیین نوع طبیعی یا جراحی بر عهده شما نبوده و بر عهده و پزشک شما است. داروهای طبیعی که شامل آلوئه ورا و روغن درخت چای و … است ، تورم و باکتری های بدن را کاهش می دهد و اگرچه سرنگوما درمان قطعی ندارد ، اما برای بهبود ظاهر می توان ضایعات را برطرف کرد. کاتر و کورتاژ ، جراحی لیزر یا فرسودگی رادیویی با درجات مختلفی از موفقیت همراه است. با همه این روش ها ، زخم و عود ممکن است و بنابراین ظرافت در درمان بسیار مهم است. گاهی اوقات تعداد ضایعات آنقدر زیاد است که نمی توان آنها را برطرف کرد. با این حال ، هدف بهبود ظاهر ضایعات پس از درمان توسط چشم پزشک و یافتن یک روند کاهش است.

از سرکه سیب و آب لیمو استفاده کنید

یکی از داروهای خانگی دانه های سفید زیر چشم استفاده از سرکه سیب و آب لیمو طبیعی است. برای این کار ، یک قاشق غذاخوری آب لیمو را با یک قاشق غذاخوری سرکه ترکیب کنید. سپس کمی شکر ، سفیده تخم مرغ و نصف قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. این مخلوط را خوب مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید.

از سرکه سیب و آب لیمو استفاده کنید

حالا این خمیر را زیر چشم بگذارید و بعد از 20 دقیقه آن را بشویید. همچنین می توانید آب لیمو و سرکه سیب را خودتان مخلوط کرده و در پنبه آغشته کنید. حالا پنبه را زیر چشمان خود قرار دهید و سپس زیر چشم خود را به مدت 20 دقیقه بشویید. این کار را هر شب قبل انجام دهید و گاز استریل روی آن قرار دهید.

چربی زیر چشم را با روغن های گیاهی حذف کنید

یکی دیگر از روش های درمان سرنگوما زیر چشم استفاده از روغن های گیاهی است. روغن کرچک دارای خواص ضد باکتریایی است. همچنین به نرم شدن جوش های سفید زیر چشم کمک می کند. روغن نارگیل نیز همین خاصیت را دارد. البته باید روغن گیاهی تصفیه شده و نوع طبیعی آن باشد. هر شب 2 قطره روغن گیاهی زیر چشم بمالید و با نوک انگشتان خود به آرامی ماساژ دهید.

استفاده از مکمل های خوراکی

مطمئن شوید که ویتامین کافی برای حفظ سلامت پوست خود دریافت می کنید. اگر نگران هستید که ویتامین کافی از طریق رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید ، می توانید مکمل مصرف کنید.
ویتامین E، ویتامین B-3 (نیاسین)، ویتامین B- کمپلکس، مصرف چنین مکمل هایی می تواند بسیار مفید باشد ، اما قبل از استفاده باید با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا آنها می توانند بر هر دارویی و سایر غذاها تأثیر بگذارند و عوارض جانبی بیش از حد ایجاد کنند.

ترکیبی از آب لیمو و روغن گیاهی

ترکیبی از آب لیمو و روغن گیاهی

یکی دیگر از روش های درمان گیاهی نوک های چرب زیر چشم ، ترکیب آب لیمو و روغن گیاهی است. برای انجام این کار ، نصف لیمو ترش تازه را فشار دهید. 2 قاشق غذاخوری شکر و 1 قاشق غذاخوری روغن کرچک را در آن بریزید. این مخلوط را خوب مخلوط کرده و سپس روی دانه های چربی سفید زیر چشم قرار دهید. آن را به مدت 20 دقیقه مالیده و سپس آبکشی کنید.

از عسل صورتی یا مانوکا استفاده کنید

کمی گلاب روی صورت خود بپاشید یا از ماسک عسل با مانوکا روی صورت خود استفاده کنید. مطالعات نشان می دهد که عسل گل رز و مانوکا دارای خواص ضد التهابی و ملاسما شفاف هستند.

درمان لکه های سفید روی پلک با گریپ فروت

گریپ فروت میوه ای غنی از فلاونوئیدها و ویتامین E است. این دو ماده معدنی به بهبود وضعیت پوست کمک می کنند. می توانید آب گریپ فروت را بگیرید و آن را با چند قطره روغن کرچک مخلوط کنید. شب ها ، این مخلوط را با پنبه روی چشم ها بمالید. این کار را هر شب به مدت 2 هفته تکرار کنید.

بیشتر بخوانبد: نوع پوست من چیست؟

به طور مرتب پوست خود را تمیز و هیدراته نگه دارید و لایه برداری کنید

در حالی که لایه برداری بیش از حد می تواند پوست شما را تحریک کند ، لایه برداری بسیار سبک با عصاره نرم زیر چشم می تواند سلول های جدید پوست را تحریک کرده و کراتین را جذب کند. اگر مستعد جوش سر سفید هستید ، صابون ها و پاک کننده های بدون چربی بهترین گزینه هستند.

درمان گیاهی غدد چربی زیر پوست با مریم گلی

مریم گلی در درمان کیست های چرب مفید است. نظریه ای وجود دارد مبنی بر اینکه مریم گلی با پاکسازی کبد در سم زدایی بدن نقش دارد. در نتیجه این پاکسازی ، بدن کیست های چربی دریافت نمی کند. مشابه تأثیر تصفیه و گردش خون در پیشگیری از کیست. بدیهی است که خاصیت مریم گلی به دلیل وجود ترکیبات بیوفلاونوئیدی به نام سیلیمارین در دانه های آن است. این گیاه که یک آنتی اکسیدان قوی است ، تورم را نیز کاهش می دهد.

رژیم غذایی برای درمان چربی زیر چشم

رژیم غذایی برای درمان چربی زیر چشم

یکی از روش های درمان گیاهی دانه های چرب زیر چشم ، حذف غذاهای پرکالری است. یکی از دلایلی که باعث ایجاد نوک سفید در زیر چشم می شود ، مصرف غذاهای چرب و شیرین است. وقتی کبد چرب می شود یا کلسترول خون بالا می رود ، دانه های سفید زیر چشم ایجاد می شود. بهترین راه درمان سرنگوما زیر چشم اجتناب از غذاهای پرکالری است. در عوض ، می توانید میوه ، سبزیجات و غذاهای غنی از ویتامین A و D. بیشتری بخورید به جای روغن جامد اشباع شده ، به سراغ روغن زیتون و روغن نارگیل بروید.

از ژله آلوئه ورا استفاده کنید

یکی دیگر از راه های از بین بردن چربی زیر چشم استفاده از ژله آلوئه ورا است. این گیاه چنان تأثیر مثبتی روی پوست دارد که اگر بدانید قبلاً از آن استفاده می کنید. برای درمان سرنگوما زیر چشم ، کافی است ژله تازه را زیر چشم بمالید. این کار را هر شب تکرار کنید و به آرامی با نوک انگشتان خود ماساژ دهید. تا زمانی که ژله روی پوست خشک شود.

از حفر یا دستکاری لکه ها خودداری کنید!

عدم دستکاری یا تحریک لکه های زیر چشم ، علاوه بر تسریع در بهبود آنها ، از احتمال عفونت و آسیب نیز جلوگیری می کند.

از آب آناناس استفاده کنید

یکی دیگر از روش های عملی برای درمان گیاهی دانه های چرب زیر چشم ، آب آناناس است. همچنین می توانید آب زیر چشم را گرفته و پس از مالیدن به آن ها بگذارید خود به خود خشک شود. این کار را قبل از خواب انجام دهید و روز بعد صورت خود را بشویید تا نتیجه بگیرید.

استفاده از سرم

برای خرید و انتخاب سرم مناسب ، سرم شب را که حاوی ویتامین E یا ویتامین A است و برای استفاده زیر چشم تأیید شده است ، امتحان کنید. با افزایش سن ، بدن شما به طور طبیعی توانایی سم زدایی خود را از دست می دهد. این سرم ها می توانند به عنوان یک مرطوب کننده عالی عمل کرده و به طور کلی رشد سلولی را در خواب افزایش دهند.

چربی زیر چشم را با روغن های گیاهی حذف کنید

یکی دیگر از روش های درمان سرنگوما زیر چشم استفاده از روغن های گیاهی است. روغن کرچک دارای خواص ضد باکتریایی است. همچنین به نرم شدن جوش های سفید زیر چشم کمک می کند. روغن نارگیل نیز همین خواص را دارد. البته باید روغن گیاهی تصفیه شده و طبیعی باشد. هر شب 2 قطره روغن گیاهی زیر چشم بمالید و با نوک انگشتان خود به آرامی ماساژ دهید.

از ماست و پروتئین استفاده کنید

درمان خانگی لکه های سفید زیر چشم استفاده از ترکیب ماست و سفیده تخم مرغ است. برای این کار ، یک قاشق غذاخوری ماست را با نصف پروتئین ، یک قاشق غذاخوری عسل و نصف قاشق چایخوری روغن کرچک ترکیب کنید. این مخلوط را خوب مخلوط کنید تا یکدست شود. حالا آن را به مدت 20 دقیقه زیر چشم بگذارید و سپس آبکشی کنید.

درمان لکه های سفید روی پلک

درمان لکه های سفید روی پلک

نوشیدن آب و خوردن عسل یکی از مواردی است که می تواند به شما در این امر کمک کند و تا حد زیادی از شر این جوش ها خلاص شوید. درمان های دارویی ممکن است در موارد پیشرفته تر سرما درمانی و لیزر درمانی مفید باشد. در روش درمان سرد ، با استفاده از نیتروژن مایع منجمد ، لکه های سفید از بین می روند. سرما درمانی برای اکثر مراجعه کنندگان بسیار مفید بوده و توصیه می شود ، اما از استفاده از آن در نزدیکی چشم خودداری کنید زیرا می تواند عوارض جانبی ایجاد کند ، بنابراین حتماً در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. برخی از افراد پس از آسیب پوستی دچار ملاسما می شوند. در موارد نادر ، ممکن است فرد پس از مصرف داروهای موضعی مانند کورتیکواستروئیدها ملاسما روی پوست خود احساس کند.

کلام آخر

افرادی که جوش زیر چشم دارند قطعاً باید از غذاهای چرب با کلسترول بالا اجتناب کنند ، زیرا این غذاها می توانند وضعیت پوست آنها را بدتر کنند. رژیم متعادل برای حفظ سلامت پوست و همچنین سلامت کلی بدن بسیار مفید و ضروری است. همچنین خوردن روغن کرچک که دارای خواص ضد باکتریایی است و یک پماد طبیعی است ، می تواند تولید بیش از حد روغن پوست را کاهش دهد.

بنابراین ، به بهبود این دانه ها کمک می کند. می توانید با خیال راحت از آب خیار برای از بین بردن لکه های سفید دور چشم استفاده کنید. آب خیار را با دقت به دور چشم خود بمالید ، این یکی از ساده ترین درمان های خانگی برای از بین بردن جوش ها است. شما از طریق رژیم غذایی خود ویتامین کافی دریافت نمی کنید ، مکمل های غذایی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. ویتامین E و ویتامین B-3 نیاسین و ویتامین B کمپلکس و مصرف چنین مکمل هایی می تواند بسیار مفید باشد.

3 / 5. 47

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *